Blog
3. februára 2019 Július Presinszky

Systémové polia v Jira – najčastejsie použitie

Okrem systémových polí Administrátori môžu vytvoriť aj vlastné polia (tzv. Custom Fields). Do týchto polí vieme zadávať rôzne typy informácií.

Systémové polia

Po nainštalovaní Jira vytvorí niekoľko polí, v ktorých môžeme ukladať dáta o jednotlivých úlohách. V tabuľke nižšie uvádzame ich zoznam spolu s ich najčastejším využitím.

*Verzie sa používajú väčšinou vo vývojových projektoch, kde pomáhajú lepšie organizovať release verzií softvéru.

Typy Vlastných polí

Okrem systémových polí Administrátori môžu vytvoriť aj vlastné polia (tzv. Custom Fields). Do týchto polí vieme zadávať rôzne typy informácií. V tabuľke nižšie nájdete zoznam a popis základných typov vlastných polí, ktoré je možné v Jira vytvárať.

V tomto zozname sú len typy, ktoré Jira ponúka out of the box. Niektoré add-ony (napr. nFeed) môžu pridať do systému vlastné typy polí.

Best practicies

Nedefinovať priveľký počet polí – veľké množstvo týchto polí môže mať vplyv na rýchlosť inštancie.

Neduplikovať mená polí – nevytvárame custom field s rovnakým názvom ako už má existujúce pole. Ak sa to stane, výber správneho poľa pri vytváraní JQL filtrov bude pre používateľov mätúci.

Používame čo najvšeobecnejšie názvy polí – súvisí to s prvým bodom. Ak máme všeobecné názvy polí, vieme ich prepoužiť aj v iných projektoch bez nutnosti vytvárania nového poľa.

Použitie polí v reportoch – Typy polí „select“ a „multi select“ sú dobré na vytváranie reportov, avšak voľné textové polia nemusia byť najvhodnejšie, pretože každý používateľ ich môže vyplniť trochu inak.

S neduplikovaním polí úzko súvisia kontexty polí. Kontext znamená, že pre kombináciu projektu (projektov) a issue typu (typov) vieme nastaviť vlastnú množinu hodnôt poprípade zvoliť preddefinovanú hodnotu. Obmedzením je, že v jednom Jira projekte nemôžeme mať definované 2 kontexty. Systémovým poliam nevieme nastaviť preddefinovanú hodnotu.

 

Július Presinszky

Atlassian konzultant

Ak Vás téma zaujala, pozrite si video na tému Uživateľské polia, kde sa dozviete ako polia fungujú.

Ak potrebujete pomoc od expertov s nastavením Jira, alebo ako ju čo najefektívnejšie využiť vo vašej firme, tak nás neváhajte kontaktovať.

Naše Atlassian riešenia

Podobné projekty