Blog
11. augusta 2020 EEA s.r.o.

BOOTIQ po novom patrí medzi hlavných partnerov Apify

Český startup Apify dokáže sledovať a plne automaticky vyhodnocovať čokoľvek, čo sa objaví na internete. Najväčším partnerom sa po novom stáva československý BOOTIQ, ktorý má viac než 350 vývojárov v 12 pobočkách.

Bratislava, 12. augusta 2020 – Český startup Apify dokáže sledovať a plne automaticky vyhodnocovať čokoľvek, čo sa objaví na internete. Porovná napríklad vývoj cien na e-shopoch a upozorní na falošné zľavy, zhromaždí podklady k hľadaniu zneužívaných detí, alebo pomôže lepšie sledovať protichodné výroky politikov. Technológia spracovania dát z webových stránok (web scraping) spoločne s automatizáciou procesov prostredníctvom robotov (RPA) je trendom posledných rokov, ktorý startupy či korporácie využívajú pre budovanie nových digitálnych produktov aj sledovanie konkurencie. Aby Apify uspokojilo dopyt veľkých spoločností zo zahraničných trhov, rozvíja od tohto roku aj svoju sieť takzvaných „solution providerov“. Tí majú nielen pomáhať záujemcom s integráciami, ale tiež nových klientov vyhľadávať. Najväčším partnerom sa po novom stáva československý BOOTIQ, ktorý má viac než 350 vývojárov v 12 pobočkách.

„RPA využíva roboty na automatizáciu procesov, ktoré by za bežných podmienok museli robiť ľudia dlhé hodiny alebo aj dni. Vo svete je to jedna z najvyhľadávanejších technológií súčasnosti. Schopnosť Apify kombinovať web scraping práve s RPA je naozaj kľúčová technológia súčasnej doby a my sme veľmi radi, že môžeme s týmto nádejným českým startupom spolupracovať,“ hovorí Marcel Červený, CEO skupiny BOOTIQ.

Apify chce vďaka modelu partnerstiev raketovo rásť

Model partnerstva predstavil startup Apify už v januári ako reakciu na zvyšujúci sa dopyt po integráciách svojej platformy. Pre spoluprácu musí mať firma potrebné know-how, technologické zázemie a preškolený tím špecialistov. Potom môže poskytovať zákazníkom zo startupového aj korporátneho sveta komplexnú službu. Z pohľadu financií má kompletný príjem za svoje služby a naviac aj províziu za zavedenie samotnej platformy. Partneri tak hrajú kľúčovú rolu v raste Apify, ktoré očakáva, že väčšinu nových klientov prinesú práve oni.

„Od partnerov očakávame proaktivitu, podieľať by sa mali nielen na implementáciách, ale aj na marketingu, obchode a zaisťovaní zmlúv. Jednoducho hľadáme tých, ktorí pomáhajú ako vo vývoji, tak v objavovaní nových príležitostí. My, naopak, poskytujeme našu platformu a technologické zázemie, rovnako ako vlastné zákazky, ktoré sami nestíhame odbaviť. Výsledkom je  profitabilný vzťah, ktorý nás baví ďalej rozvíjať. S BOOTIQ vidíme, že chcú ísť rovnakou cestou a rozhliadať sa po príležitostiach v Česku aj v zahraničí,“ hovorí Daniel Štarha, Head of Business Development & Partnerships v Apify.

Okrem čisto komerčného využitia technológie, ktoré je často spojené s prísnou mlčanlivosťou, ju tiež využívajú českí startupisti pri verejne prospešných aktivitách, a to nielen v Českej republike. Technológia Apify pomáha iniciatíve Hlídač státu sťahovať nové zmluvy a rozhodnutia alebo budovať databázu príspevkov vrcholných českých politikov zo sociálnych sietí. Ďalej stojí za projektom Hlídač shopů, ktorý sleduje, či e-shopy umelo nezvyšujú zľavy. V USA má medzi klientmi neziskovú organizáciu Thorn, ktorá sťahuje dáta z erotických online zoznamiek a hľadá v nich stratené deti – aj vďaka technológii českého startupu táto organizácia vystopovala už pätnásťtisíc nezvestných.

Firmy v číslach

Apify svoje služby ponúka na báze mesačného predplatného. Tržby startupu medziročne vzrástli o viac než 110 percent. Zákazníkov má vo viac než stovke krajín po celom svete, viac než polovica z nich je z USA. Dohromady sa k službám Apify prihlásilo už viac než 50 tisíc používateľov.

V celkovo dvanástich pobočkách BOOTIQ v Českej republike a na Slovensku pracuje viac než 350 IT odborníkov. Firma v minulom roku presiahla obrat 400 miliónov korún, teda 15 miliónov eur. Významným počinom tejto technologickej skupiny bola nedávna akvizícia najstaršej slovenskej IT spoločnosti EEA.

„Naša spolupráca začala už počas pandémie koronavírusu, kedy sme pomáhali spustiť na Slovensku riešenie pre prenos informácii o šírení choroby v reálnom čase. Podieľali sme sa tiež na získaní klienta v USA. Partnerstvo s technologickými lídrami je pre nás cesta, ako sa dostať k najinovatívnejším riešeniam na trhu a pomáhať ich rozvíjať,“ ukončuje Červený.

O Apify

Cieľom českého startupu Apify je otvoriť web väčšej automatizácii a umožniť tak vznik nových internetových služieb a nástrojov. Na ich platforme nájdu firmy odborníkov na web scraping, vývojári a dátoví analytici potom nástroje pre automatizáciu svojej práce. Technologická firma v posledných troch rokoch rastie o viac než 100 percent ročne, má tím 30 ľudí a jej služby využíva päťsto klientov – od neziskových projektov ako český Hlídač státu a Hlídač Shopů alebo americký Thorn až po globálne korporácie ako Microsoft, Eaton alebo E.ON.

Podobné projekty