Blog
9. februára 2024 Marek Vejrosta

V čom je Jira Cloud iný a lepší ako Jira Server?

Poznáte najväčšie rozdiely medzi Jira Cloud a Jira Server? Pozrime sa spolu na zásadné zmeny, ktoré zlepšujú používateľskú skúsenosť.

 

Približne pred dvoma rokmi začali prvé migrácie Jira zo servera na Atlassian cloud. Vtedy by sa dalo povedať, že Jira v cloudebola skoro rovnaká ako tá serverová až na drobné rozdiely v zobrazení. Dnes  by už toto konštatovanie neplatilo.  Poďme sa preto pozrieť na najväčšie zmeny  v Jira Cloud, ktoré z nej robia ešte lepšieho pomocníka.

Čo server nedokázal, to cloud áno!

Testovacie prostredie – Sandbox

Používali ste alebo stále používate server alebo data center Jira? Merali ste niekedy, koľko času vaše IT spotrebuje na vytvorenie nového testovacieho prostredia alebo obnovenie testu zo zálohy produkcie? Ak ste nikdy nesledovali časovú náročnosť týchto aktivít, radšej to ani nerobte.

Dobrou správou je, že Sandbox pre prémiové úrovne plánov Jira Cloud aktualizujete rýchlo. Stačí pár kliknutí. Nikto sa už nezaoberá otázkou, na akom serveri zriadiť testovacie prostredie, či má dostatočný výkon, alebo akú má dostupnosť.

Sandbox z produkčnej Jira Cloud môže administrátor generovať a aktualizovať pomocou niekoľkých kliknutí. Navyše si môže vybrať, či sa majú kopírovať len konfigurácie alebo aj dáta.

Zatiaľ nájdeme isté obmedzenia, ktoré budú snáď časom eliminované:

  • Neprenášajú sa automatizačné pravidlá. Dajú sa však exportovať a opäť hromadne importovať, takže to berme len ako zvýšenie práce.
  • Neprenáša sa konfigurácia aplikácií. To už je významnejšia komplikácia. Aplikácie je potrebné na Sandboxe spustiť, a tiež podľa produkcie nastaviť.

Čo ma osobne ale trápi najviac? Prenos konfigurácií zo Sandboxu do produkčnej Jira.

Na testovacom prostredí pripravíme konfiguráciu, zadávateľ otestuje a schváli. Ale čo potom? Všetko prenášať manuálne? Ešte pred pár mesiacmi áno. Teraz s aplikáciou Revyz Configuration Manager for Jira je možné konfigurácie jednoducho preniesť do produkcie.

 

Layout configuration

Na serveri sme pracovali na detailoch úlohy, kde bolo striktne rozdelené pole typu „user picker“, „date picker“ a ďalšie. V Jira v cloude nielen popierila rozdiely v type polí, ale umožňuje nastaviť pohľad bez nutnosti konfigurácie obrazovky úlohy.

Kľúčové údaje na úlohe môžete „topovať“, menej dôležité skryť a zobrazovať až po rozkliknutí ďalšieho detailu, prípadne zobraziť len v prípade, ak majú uvedenú hodnotu. Viac informácií nájdete tu.

Zmena stavu workflow

Na Jira Server sme dlho bojovali pri väčších workflows s nie úplne pohodlným riešením, kedy prechody medzi stavmi sa zobrazovali ako tlačidlá hneď pod názvom úlohy vedľa funkcií „edit, new comment, more…“.

Na ďalšie tlačidlá nezostávalo veľa miesta, a tak pri tvorbe workflow musel admin vybrať čo najkratšie názvy prechodov medzi stavmi, pričom museli byť dostatočne zrozumiteľné. Až s nejakou verziou prišlo tzv. „workflow transition button“, pod ktorým sa ponúkajú všetky dostupné prechody.

V cloude sa niekto zamyslel ešte viac a okrem názvov prechodov sa konečne zobrazuje aj názov cieľového stavu workflow.

Your work

Nový pohľad, ktorý sa pre mnohých používateľov stal novou úvodnou obrazovkou pre Jira. Kam vás smeruje?

  • Na projekty, s ktorými ste naposledy pracovali.
  • Na naposledy vytvorené alebo upravované úlohy.
  • Na posledné prezerané úlohy.
  • Na vám priradené úlohy.

New issue search

Na jar 2023 bol predstavený nový issue search. Uvádzam jeho tri hlavné výhody:

  • Nový JQL editor.
  • Vyhľadávanie je rýchlejšie.
  • Úprava vybraných polí úloh priamo na list view.

Prepnutie medzi pohľadmi – zásadnejšie zmeny nájdete v list view.

  1. Prepnutie medzi základným a JQL režimom – JQL editor validuje výrazy rýchlejšie, zvýrazňuje prípadné chyby a tiež poskytuje návrhy na korekciu.
  2. Nový JQL editor – konečne je možné „rozšíriť“ editor a riadiť výraz riadkovo podľa vlastného uváženia.
  3. Editovať stav bez otvorenia úlohy – úprava stavu úlohy, ako aj ďalších vybraných polí, je možná priamo z list view.
  4. Konfigurácia stĺpcov – bohužiaľ, list view v súčasnosti nepodporuje zobrazenie všetkých polí, na ktoré sme zvyknutí, ale dlho na ne určite nebudeme čakať.

Issue filters

Jedna zásadná odlišnosť, ale dôležitá:

  • V detaile filtra je možné nastaviť, kto má možnosť ho upravovať (predtým len právo na zobrazenie).

V praxi nám pre toto obmedzenie vznikali desiatky až stovky zbytočných filtrov len preto, že používateľovi filtra potreboval malú úpravu. Avšak pretože nebol vlastníkom filtra (ani adminom, aby si filter prevzal), nemal možnosť, ako ho modifikovať.

Dashboardy

Gadgety ani rozloženia sa výrazne nemenia. Novinky sú však tieto:

  • Celý dashboard je možné upravovať v rámci návrhu. Ten môžete následne publikovať alebo celý zahodiť. Práca používateľov tak nie je obmedzovaná konfiguráciami adminov.
  • Pre dashboard je možné nastaviť automatickú aktualizáciu zobrazovaných údajov. Predtým bolo možné len pre jednotlivé miniaplikácie.
  • Podobne ako pri filtroch, aj pri dashboarde môžeme nastaviť oprávnenia na úpravu.

Scrum backlog

Backlog v Jira Software scrum projektoch dnes už neslúži len pre tvorbu sprintov a zaradenie úloh v backlogu medzi ne. Prehľad backlogu sa stal pracovným priestorom pre scrum mastera. Stojí za to zdôrazniť:

  • Ocenenie úlohy priamo v rámci pohľadu na backlog.
  • Zmeny statusu workflow na úlohách bez nutnosti prechádzať na detail úlohy.
  • Rozdelenie úlohy – rozdelenie veľkých príbehov na menšie, lepšie odhadnuteľné, plánovateľné úlohy.
  • Flags – označenie vybraných úloh, ktoré vyžadujú pozornosť.

 

 

Dark mode

 

 

V Jira na Atlassian cloude si môžete „dark mode“ zapnúť už približne rok. Dark mode nielenže vyzerá lepšie (aspoň ja to tak vidím), ale má dva zásadné dopady.

Ohľaduplnejší k očiam

Obrazovka v tmavom režime vydáva oveľa menej škodlivého „modrého svetla“. To je zodpovedné za rýchly pocit únavy očí. Ovplyvňuje poruchy spánkového cyklu, preto sa odporúča mať na zariadeniach večer filter modrého svetla.

Šetrnejší k batérii

Pri používaní tmavého režimu výrazne klesá spotreba batérie za predpokladu, že používame zariadenie s OLED obrazovkou.

 

 

 

Jira Cloud ponúka omnoho viac

Téma Jira nás len tak neopustí. Pozornosť si zaslúžia najmä Jira Advanced Roadmaps a tiež Automations.

Atlassian Cloud sa neustále posúva vpred. V tomto blogu sú len niektoré novinky z Jira. Okrem nových funkcií ste si mohli všimnúť aj nové produkty, akým je Atlas.

Ak nechcete strácať čas vlastným bádaním, porovnávať on-premises riešenia s cloudom alebo hľadať rozdiely v plánoch produktov (Standard/Premium/Enterprise), radi vám poskytneme potrebné informácie na správne rozhodnutie. Vybrať si môžete od konzultácií cez školenia až po workshopy na veľmi špecifické témy.

 

Marek Vejrosta
Atlassian konzultant

Ak potrebujete pomoc od expertov so zavedením či nastavením Jira a Confluence, alebo poradiť ako ich čo najefektívnejšie využívať vo vašej firme, tak nás neváhajte kontaktovať.

Naše Atlassian riešenia

Podobné projekty