Blog
22. januára 2019 Július Presinszky

Vyhľadávanie úloh v Jira

Aké možnosti vyhľadávania existujú v Jira? Čítajte náš blog.

Jira po nainštalovaní ponúka niekoľko možností ako v nej vyhľadávať úlohy a poskytuje niekoľko možností ako s výsledkami pracovať. V tomto blogu si popíšeme ako používať vyhľadávania v JIRA.

Rýchle vyhľadávanie

V niektorých prípadoch sa rýchlo potrebujeme dostať k určitej úlohe alebo si pamätáme len časť názvu (summary). V týchto prípadoch môžeme použiť tzv. rýchle vyhľadávanie (Quick Search).

Sekcia na rýchle vyhľadávanie sa nachádza v pravom hornom rohu Jira a jednoducho do tejto sekcie začneme písať to, čo hľadáme.

Ak do panelu pre rýchle vyhľadávanie napíšeme kľúč niektorej úlohy a stlačíme enter, budeme presmerovaní priamo na hľadanú úlohu.

Cez quick search je možné vyhľadávať issues pomocou kľúčových slov, tie sa však musia nachádzať v týchto poliach:

 • Summary
 • Description
 • Komentár

Ak nehľadáme len jednu úlohu ale množinu úloh, ktoré vyhovujú určitým kritériám, použijeme na vyhľadávanie jednoduché alebo pokročilé vyhľadávanie.

Jednoduché vyhľadávanie

Jira má vstavaný jednoduchý mechanizmus na vyhľadávanie issues podľa rôznych kritérií.

Používateľ musí kliknúť na Issues/Search for Issues (v anglickej verzii Jira)

Pokiaľ vidíme nápis „Basic“, tak ste v pokročilom móde vyhľadávania. Jednoducho kliknite na tento nápis a systém nás prepne do editora pre jednoduché filtrovanie. V ňom zase vidíme možnosť prepnúť sa do pokročilého filtrovania (dostaneme sa k tomu v ďalšej časti tohto blogu).

Teraz je potrebné vložiť kritériá pre vyhľadávanie. V editore môžete vyhľadávať úlohy, ktoré v poli obsahujú konkrétny text. Názvy polí sú zobrazené v lište pre vyhľadávanie. Ak Vám Jira neponúka polia podľa ktorých chcete vyhľadávať (napríklad niektoré custom fieldy), môžete ich pridať cez možnosť „More“.
Ďalším krokom je špecifikovať hodnoty v jednotlivých poliach, ktoré sa majú vyhľadať. Povedzme, že chceme vyhľadať úlohy z projectu „First Project“, ktoré sú v statuse „To Do“. Do poľa Project teda zvolíme možnosť „First Project“ (ak začneme písať názov projektu, Jira ponúka projekty, ktorých názvy vyhovujú písanému textu) a do poľa status vyberieme hodnotu „To Do“

Jira nám potom zobrazí úlohy, ktoré vyhovujú našim kritériám.

Pokročilé vyhľadávanie

Pri pokročilom vyhľadávaní treba napísať JQL príkaz (Jira query language), kde špecifikujeme kritéria, podľa ktorých chceme vyhľadávať. Do editora sa dostaneme tak isto ako pri jednoduchom vyhľadávaní. V tomto prípade platí, že ak vidíme nápis Advanced, tak sme v jednoduchom vyhľadávaní. Klikneme na tento text a systém nás prepne do pokročilého vyhľadávania. V ňom by sme mali vidieť text Basic. Po prepnutí sa do advanced módu vidíme textové pole, do ktorého zadáme náš JQL príkaz.

Elementy JQL jazyka:

 • Názov poľa – uchovávajú informácie o issues. Môžu byť rôzneho typu (text. číslo, dátum …). Príklad polí: Priorita, Status, Project
 • Operátor – vyjadrujú vzťah medzi poľom a hodnotou. Najčastejšie používané operátory sú: rovná sa (=), nerovná sa (!=), väčší ako (>)
 • Hodnota – sú to v podstate dáta, ktoré vyhľadávame. Napríklad hodnoty pre pole status môžu byť „In Progress“, „To Do“, „Done“ atď.
 • Kľúčové slová – slová, ktoré majú v JQL špeciálny význam. Napríklad „AND“, „OR“.

syntax JQL vyzerá asi takto:

Syntax JQL

<Názov_poľa><Operátor><Hodnota>

 

Opäť vyhľadáme úlohy z projektu „First Project“, ktoré sú v statuse „To Do“, ale tentokrát pomocou pokročilého vyhľadávania.

Začneme písať názov poľa project. Ak je zapnutá funkcia autocomplete, tak nám Jira ponúka polia, ktoré môžeme vložiť do dotazu.

Zvolíme pole project, potom nám JIRA ponúkne operátory (v závislosti od typu poľa, pre textové pole, ako v tomto prípade, nemôžeme použiť operátor <,>), ktoré môžeme použiť – zvolíme „=“

Po vložení operátora nám JIRA ponúkne hodnoty, ktoré môžeme použiť, v našom príklade zvolíme „First Project“

Po stlačení klávesu „Enter“ alebo kliknutí na symbol vyhľadávania (lupy) napravo od poľa, do ktorého píšeme JQL požiadavku, sa spustí vyhľadávanie. V našom prípade nájde všetky úlohy v projekte „First Project“ bez obmedzenia statusu. Aby sme pridali podmienku na status, musíme použiť kľúčové slovo „AND“ a pripísať druhú podmienku : Status = „To Do“.
Konečný JQL príkaz bude vyzerať nasledovne:

Možnosti editora na vyhľadávanie

Výsledok vyhľadávania sa dá zobraziť dvoma spôsobmi: ako „List View“, kde vidíme zoznam úloh vyhovujúcich našim kritériám, alebo ako „Detail View“, kde tiež máme zoznam úloh, ktoré vyhovujú kritériám (v ľavej časti okna) a po kliknutí na úlohu sa nám otvorí náhľad úlohy. Prepínať sa medzi zobrazeniami vieme pomocou tlačidla vpravo hore.

„Detail view“

„List view“

Uloženie vyhľadávania ako filter

Vyhľadávanie v Jira je obohatené o funkcionalitu uloženia vyhľadávania ako filter. Možnosti filtra:

 • zdielať s inými používateľmi Jira
 • export vyhľadávania do csv formátu

Postup pre vytvorenie filtra:

 • vyhľadáme potrebné issues
 • klikneme na „Save as“ v hornej časti okna
 • napíšeme vlastný názov filtra a klikneme „Submit“

Uložený filter bude automaticky pridaný do vašich obľúbených filtrov.

Nastavenie zdieľania filtra

Zdieľanie môžeme nastavovať len na vlastných filtroch. Filtre môžeme zdielať s Jira skupinou používateľov, s používateľmi, ktorí majú prístup na špecifikovaný projekt, alebo so všetkými používateľmi Jira.

Prvým krokom je otvorenie filtra. Zvolíme Issues/Search for issues a vyberieme filter zo zoznamu na ľavej strane obrazovky. Nájdeme tam systémové filtre, obľúbené filtre (zoradené abecedne) a možnosť vyhľadávať filtre.

Zdieľanie sa nastavuje kliknutím na nápis „Details“ a zvolením „Edit permissions“

Na ďalšej obrazovke môžeme filter premenovať, pridať popis, pridať/odobrať filter z obľúbených a nastaviť zdieľanie. Vyklikáme, s ktorou skupinou/projektom chceme filter zdielať a kliknutím na Add zdieľanie pridáme. Po nastavení všetkých zdieľaní klikneme na Save, aby sa zmeny uložili.

Uložený filter sa dá použiť na JIRA dashboarde (nástenke), kde vieme zobrazovať rôzne štatistiky

Periodická notifikácia na výsledok filtra

Jira nám umožňuje posielať periodickú notifikáciu o výsledkoch určitého filtra. Ak chceme vedieť, kedy sa udiali zmeny na určitej úlohe, tak sa pridáme do jej sledovateľov.

Nastavenie periodickej notifikácie:

 1. otvoríme filter, z ktorého chceme dostávať notifikácie
 2. zvolíme Details/ „New subscription“
 3. vyplníme formulár na periodické notifikácie
  1. zvolíme, ako často má notifikácia odosielať
  2. kto je adresárom – len ja alebo skupina (ak na to máme oprávnenie a sme členom zvolenej skupiny)
 4. potvrdíme tlačidlom „Subscribe“

Periodická notifikácia odosiela maximálne prvých 200 nájdených úloh.

 

Július Presinszky

Atlassian konzultant

Ak Vás téma zaujala, pozrite si video na tému Vyhľadávanie úloh v Jira, kde sa dozviete ako efektívne vyhľadávať úlohy.


 
Ak potrebujete pomoc od expertov so zavedením či nastavením Jira, alebo poradiť ako ju čo najefektívnejšie využiť vo vašej firme, tak nás neváhajte kontaktovať.

Naše Atlassian riešenia

Podobné projekty